2013 West Michigan Tri

Age Group Results

August 10, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 0-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Sonia Rose Grand Rapids MI 12 26 1 51 1:04:16.0  
2 Ruth Barkel Fremont MI 168 29 1 65 1:06:38.6  
3 Melissa Machuta Westerville OH 24 23 1 77 1:08:47.9  
4 Tricia Eaton Conklin MI 222 22 1 88 1:10:23.3  
5 Alison Himelhoch Wyoming MI 53 29 1 95 1:11:59.4  
6 India Hager Fremont MI 109 18 1 105 1:14:35.3  
7 Danielle Parker Twin Lake MI 78 26 1 108 1:15:01.2  
8 SharaLee Attema Hudsonville MI 132 17 1 112 1:16:17.3  
9 Christy Schultz Muskegon MI 157 18 1 114 1:16:38.0  
10 Karlee Koetje Montague MI 185 18 1 115 1:16:44.4  
11 Kasey Murphy Grant MI 189 20 1 117 1:17:24.7  
12 Nicole Westerfield Comstock Park MI 32 28 1 120 1:18:43.0  
13 Kim Eling Jenison MI 147 25 1 130 1:22:30.6  
14 Carley Dekryger Fremont MI 193 22 1 145 1:30:33.4  
15 Caitlin McGuire Ferndale MI 195 23 1 146 1:30:34.6  
16 Katie Barrett Bailey MI 199 28 1 150 1:32:26.9  
17 Hollie Fleming Detroit MI 65 25 1 151 1:33:23.4  
18 Danielle Machuta Troy MI 21 28 1 152 1:33:33.7  
19 Heather Murphy Casnovia MI 214 24 1 155 1:39:02.4  
20 Samantha Borst Zeeland MI 116 21 1 156 1:39:48.2  
21 Lindsey Miller Royal Oak MI 67 23 1 158 1:42:47.2  
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Bethany Markovich Orchard Park NY 170 30 1 28 1:00:06.7  
2 Christy Statema Zeeland MI 127 31 1 29 1:00:13.7  
3 Ashleigh Vogel Coopersville MI 179 33 1 43 1:02:47.5  
4 Lynn Cherney Spring Lake MI 97 33 1 44 1:02:58.4  
5 Sharlene Organ Sand Lake MI 101 34 1 48 1:03:52.6  
6 Toni Winskas Muskegon MI 36 31 1 58 1:05:53.5  
7 Jennifer Billings Zeeland MI 223 37 1 61 1:06:30.8  
8 Shaun Hintz Grand Haven MI 82 35 1 70 1:07:33.6  
9 Stephaine Kooistra Fremont MI 184 32 1 71 1:07:37.4  
10 Holly Brower Rockford MI 9 38 1 87 1:10:08.9  
11 Kate Bultema Spring Lake MI 33 35 1 93 1:11:31.9  
12 Tara Oosterbaan Grand Haven MI 49 38 1 109 1:15:01.8  
13 Veronica Constantine Nunica MI 106 36 1 116 1:17:17.9  
14 Renae Barr Rockford MI 58 36 1 123 1:20:13.8  
15 Sarah Coville Allendale MI 183 32 1 125 1:20:43.8  
16 Tiffany Hills Grant MI 96 33 1 127 1:21:39.2  
17 Melanie Rummelt Cedar Springs MI 167 30 1 139 1:25:13.5  
18 Tracey Malecke Coopersville MI 174 35 1 141 1:26:39.0  
19 Jennifer Burgess Newaygo MI 209 37 1 142 1:27:57.0  
20 Heather Zachmann Cedar Springs MI 80 38 1 144 1:30:11.4  
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Jill Evers Kent City MI 115 46 1 19 57:58.0  
2 Chris Roof Muskegon MI 40 44 1 49 1:03:56.7  
3 Leigh Wetzig Ravenna MI 187 40 1 63 1:06:32.7  
4 Cathy Armstrong Grand Rapids MI 27 40 1 72 1:07:41.5  
5 Melisa Olson Montague MI 224 41 1 83 1:09:42.2  
6 Karen Alexander Swartz Creek MI 108 46 1 84 1:09:42.9  
7 Susan Sikkenga Montague MI 201 43 1 86 1:10:01.0  
8 Roberta Attema Hudsonville MI 133 49 1 98 1:12:48.3  
9 Megan Walsh Chicago IL 45 40 1 104 1:14:33.4  
10 Laurie Zurek Sparta MI 57 41 1 122 1:20:13.6  
11 Kelly Murphy Grant MI 213 45 1 153 1:35:13.0  
12 Cathy Schepel Holland MI 15 48 1 154 1:36:10.3  
13 Elizabeth Jaquays Coral MI 90 40 1 161 1:48:55.9  
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Melanie Bowie Oscoda MI 5 52 1 41 1:02:40.9  
2 Christine Kunst Grant MI 61 59 1 42 1:02:44.4  
3 Lynn Hoogerwerf Grand Haven MI 59 58 1 96 1:12:40.8  
4 Kathy Machuta Fremont MI 2 56 tan 101 1:14:06.3  
5 Mary Wallinga Grant MI 134 52 1 103 1:14:27.0  
6 Cheryl McGrath Fremont MI 39 56 1 119 1:18:41.5  
7 Carol Curtis Grant MI 104 51 1 128 1:21:47.6  
8 Karen McLouth Montague MI 73 52 1 134 1:23:06.8  
9 Kelly Dauser Muskegon MI 72 53 1 149 1:31:14.1  
10 Mary Geers Grant MI 162 51 1 160 1:46:59.0  
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Wanda Ykema Hudsonville MI 112 60 1 113 1:16:20.0  
2 Dianne Roberts Kalamazoo MI 84 65 1 162 1:53:10.6  
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Craig Hoogerwerf Grand Rapids MI 48 29 1 2 49:13.2  
2 Carlos Delgado Grand Rapids MI 146 23 1 6 53:08.5  
3 Jason Los Holland MI 54 29 1 12 55:15.7  
4 Benjamin Attema Hudsonville MI 130 21 1 16 57:10.0  
5 Jacob Bull Fremont MI 155 23 1 27 59:53.9  
6 Devon Scott Hudsonville MI 137 22 1 30 1:00:14.9  
7 Chad Wallinga Grant MI 136 22 1 31 1:00:28.1  
8 Christian Seaver Montague MI 52 19 1 33 1:00:40.2  
9 Williem Vanhouten Greenbush MI 87 13 1 34 1:00:50.6  
10 Dustin Attema Hudsonville MI 131 23 1 38 1:02:24.6  
11 Daniel Koster Spring Lake MI 169 27 1 47 1:03:46.5  
12 Jacob Rose Grand Rapids MI 11 28 1 50 1:04:03.7  
13 Rob Parker Holton MI 50 28 1 59 1:05:59.2  
14 Jeff Kleynenberg Vestaburg MI 69 22 1 75 1:08:08.2  
15 Karson Kent Belmont MI 205 17 1 80 1:09:08.1  
16 Camren de Waard Fenwich ONT 143 26 1 81 1:09:21.2  
17 Brian Garcia Grand Rapids MI 178 13 1 82 1:09:35.7 14:00
18 Brian Davis Twin Lake MI 118 28 1 85 1:09:55.2  
19 Ryan Attema Hudsonville MI 149 14 1 89 1:10:33.3  
20 Mike Eling Jenison MI 141 25 1 131 1:22:31.2  
21 Kevin Warners Zeeland MI 77 21 1 157 1:39:48.5  
22 Paul Webb Royal Oak MI 64 24 1 159 1:42:47.8  
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Jimi Minnema Jenison MI 18 34 1 1 43:10.6  
2 Steve Kunst Grand Rapids MI 60 33 1 3 50:07.7  
3 Justin Patten Fremont MI 105 34 1 9 53:42.9  
4 Chad Bultema Spring Lake MI 34 36 1 13 55:44.2  
5 Ismael Garcia Grand Rapids MI 35 36 1 15 56:35.2  
6 Michael Burrows Muskegon MI 198 33 1 18 57:13.2  
7 Brad Leedy Jenison MI 47 39 1 23 58:59.5  
8 Adam Tacey Wixom MI 117 34 1 32 1:00:35.0  
9 Lee Sytsma Fruitport MI 26 31 1 35 1:01:23.7  
10 Brian Kunst Grand Rapids MI 79 38 1 37 1:01:53.0  
11 Jason Demmon Lansing MI 202 32 1 39 1:02:28.0  
12 Adam Bolthouse Spring Lake MI 37 36 1 54 1:04:43.9  
13 Josh Troast Spring Lake MI 19 37 1 55 1:05:01.5  
14 Brent Lockhart Twin Lake MI 207 38 1 57 1:05:36.3  
15 Matt Grabill Newaygo MI 3 37 1 62 1:06:30.9  
16 Jesse Gasser Coopersville MI 102 37 1 66 1:07:05.0  
17 Paul Coonrod Haslett MI 212 37 1 68 1:07:30.8  
18 Chris Brower Rockford MI 25 37 1 69 1:07:32.7  
19 Keith Westerfield Comstock Park MI 31 38 1 74 1:08:01.3  
20 Clint Cherney Spring Lake MI 98 36 1 79 1:09:01.6  
21 Phil Rozema Holland MI 51 31 1 91 1:11:03.8  
22 Grant Malecke Coopersville MI 175 35 1 92 1:11:22.3  
23 Mike Lepo West Olive MI 100 39 1 100 1:13:04.6  
24 Dave Duimstra Zeeland MI 142 34 1 102 1:14:19.4  
25 Michael Rummelt Cedar Springs MI 166 31 1 132 1:22:40.4  
26 Troy Kent Belmont MI 204 39 1 138 1:24:23.7  
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Eric Zeitunian Hudsonville MI 23 43 1 4 50:56.6  
2 Phil Jones Holland MI 111 43 1 5 51:31.5  
3 Calvin Ackley Mears MI 125 41 1 7 53:14.2  
4 Jeff Wardell Newaygo MI 139 49 1 8 53:36.0  
5 Kevin VanHouten Greenbush MI 89 49 1 10 54:03.7  
6 Doug Brandt Hudsonville MI 6 46 1 11 54:38.9  
7 Scott Rose Allendale MI 8 49 1 14 56:03.7  
8 Jeff Winskas Muskegon MI 173 40 1 20 58:14.1  
9 Mark Alexander Swartz Creek MI 107 45 1 21 58:43.5  
10 Jon Vandenberg Fremont MI 219 40 1 26 59:49.4  
11 Adam Garner Muskegon MI 114 42 1 45 1:03:22.6  
12 Wayne Kauffman Newaygo MI 181 46 1 46 1:03:28.4  
13 Lindsay Hager Fremont MI 110 48 1 52 1:04:33.0  
14 Jamey Newsted Muskegon MI 196 40 1 73 1:07:55.8  
15 Dewey Ackerman Fremont MI 165 43 1 76 1:08:09.5  
16 Stan Mac Bloomfield Hills MI 43 43 1 90 1:10:44.1  
17 Steve Moon Fremont MI 217 47 1 107 1:14:58.0  
18 Jason Wiles Rockford MI 206 40 1 124 1:20:33.2  
19 David Cammenga Allendale MI 160 44 1 129 1:22:16.6  
20 William Murphy Grant MI 190 48 1 140 1:25:42.1  
21 Scott Califf Muskegon MI 113 49 1 147 1:30:46.5  
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Brad Swain Muskegon MI 76 52 1 17 57:12.8  
2 Mark Los Holland MI 56 54 1 22 58:59.0  
3 Chris Hudson Fremont MI 176 53 1 24 59:39.9  
4 Joseph Bauer Fremont MI 46 53 1 25 59:46.9  
5 Michael Geatz Oklahoma City OK 99 54 1 36 1:01:41.1  
6 Jim Wallinga Hudsonville MI 140 52 1 40 1:02:30.6  
7 Larry Smalligan Fremont MI 159 56 1 60 1:06:00.5  
8 Kevin Riesberg Grand Haven MI 55 54 1 64 1:06:37.7  
9 Patrick Nolan Grand Rapids MI 38 54 1 67 1:07:12.4  
10 Joe Schmieder Ada MI 172 58 1 94 1:11:58.4  
11 Ross Berens Holland MI 85 55 1 97 1:12:44.7  
12 Robert Hance Newaygo MI 41 58 1 99 1:12:53.4  
13 Cal Schepel Holland MI 14 50 1 111 1:15:10.8  
14 John Machuta Fremont MI 1 58 tan 118 1:18:02.4  
15 Chuck Kleynenberg Vestaburg MI 68 57 1 133 1:22:41.5  
16 Dwayne Becksford Holland MI 120 55 1 143 1:28:33.4  
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Penalty
1 Ron Bross Spring Lake MI 152 66 1 53 1:04:35.1  
2 Paul Westberg Oscoda MI 7 65 1 56 1:05:15.0  
3 Thomas Kunst Grant MI 66 64 1 78 1:08:49.6  
4 Emery Freeman Rockford MI 13 63 1 106 1:14:49.9  
5 Steve Breuker Fremont MI 16 66 1 110 1:15:06.6  
6 Steve Weir Hudsonville MI 135 61 1 121 1:19:07.8  
7 Kenyon Kendall Grand Rapids MI 30 62 1 126 1:21:03.9  
8 Bill Beemer Stanwood MI 10 62 1 135 1:24:08.1  
9 Cedric Stressman Fremont MI 188 73 1 136 1:24:11.4  
10 Dan Robinson Spring Lake MI 29 67 1 137 1:24:20.7  
11 Richard Vanlente Allendale MI 63 73 1 148 1:31:12.2